آخرین مطالب انجمن

No posts were found

انجمن گروه صنعتی تانیان بهسان

گروه صنعتی تانیان بهسان

ورود اعضا

بالانس کارگاهی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

بالانس کارگاهی

دو نوع اصلی از دستگاه های بالانس برای مصارف کارگاهی ،یاتاقان سخت و نرم وجود دارد. تفاوت بین آنها در سیستم  تعلیق انهاست، نه در یاتاقانهای استفاده شده .

در ماشین های یاتاقان سخت ، بالانس در فرکانس پایین تر از فرکانس رزونانس ماشین بالانس انجام می شود. در ماشین های یاتاقان نرم ، بالانس  در فرکانس بالاتر از فرکانس رزونانس ماشین انجام می شود بنابراین زاویه محاسبه شده دارای اختلاف 180 درجه ای با زاویه واقعی می باشد. هر دو نوع از ماشین ها دارای مزیت های مختلف و معایبی هستند. ماشین های یاتاقان سخت در بازه های وزنی زیادی می توانند استفاده شوند ، زیرا در این ماشین های از سنسورهای اندازی گیری نیرو استفاده می شود و تنها نیاز به یک بار کالیبراسیون در طول زمان کارکرد دارند که غالبا این کالیبراسیون در هنگام ساخت برای دستگاه مورد نظر انجام می شود. برای دستگاه بالانس دو صفحه ای فقط پنج ابعاد هندسی و برای دستگاه بالانس تک صفحه ای از نوع سخت نیاز است تا به ماشین داده شود تا ماشین اماده کار شود. بنابراین ، با توجه به مطالب گفته شده این نوع ماشین های برای مصارف تولیدی خوب می باشند. زیرا نیاز به کالیبراسیون ندارند و در بازه های وزنی بیشتری کار می کنند.(یک بار برای همیشه کالیبره می شوند) در بالانس های یاتاقان سخت برای حذف ارتعاشات فیکسچر از روش چرخش 180 درجه ای استفاده می شود تا اگر فیکسچری که روتور برای بالانس بر روی آن نصب می شود دارای نابالانسی باشد این نابالانشی خذف شده و تاثیری در بالانس روتور نداشته باشد.

در دستگاه های یاتاقان نرم وزن روتور نصب شده برای بالانس روی رفتار آن تاثیر می گذارد بنابراین در این نوع یاتاقانها نیاز به کالیبراسیون جداگانه برای هر روتور احساس می شود. این ماشین ها دارای حساسیت بیشتر می باشند و بالانس بهتری را نتیجه می دهند.

هر دو نوع ماشین را می توان با طراحی سیستم کنترل هوشمند کرد در اینصورت ماشین خود با استفاده از مته و فرز می تواند جرم برداشته و روتور را بالانس کند. البته لازم به ذکر است ماشین های یاتاقان سخت بهتر از یاتاقان نرم برای این مقاصد می باشند.

ماشین بالانس چگونه کار می کند؟

سنسور ارتعاشی برای اندازه گیری روی یاتاقان ها نصب می شود برای ماشین های یاتاقان نرم از سنسور سرعت استفاده میشود. در این نوع سنسور نسبت به سرعت روتور ولتاز معینی تولید می شود. از شتاب سنج نیز می توان برای اندازه گیری ارتعاشات استفاده کرد.

فتو سل سنسوری می باشد که برای اندازه گیری سرعت دورانی روتور از آن استفاده می شود. با نصب یک قطعه یا نوار شفاف رو ی روتور می توان زمانی را که این نوار دو بار متوالی از روبروی فتوسل عبور می کند را اندازه زد و سرعت روتور را اندازه گیری کرد. البته لازم به ذکر است که حتما باید طور نوار به حدی باشد که سنسور توان تشخیص آن را داشته باشد. طول مورد نیاز توسط دقت فتوسل محاسبه می شود.

کالیبراسیون با استفاده از اضافه کردن وزنه آزمایشی در زاویه ای معلوم و اندازه گیری بردار های ارتعاشاتی انجام می شود. در واقع در عمل کالیبراسیون بردار اندازه گیری شده متاثر از اثر وزنه آزمایشی و نابالانسی موجود در روتور می باشد که با بدست آوردن بردارهای مربوط به نابالانسی یعنی اندازه گیری ارتعاشات بدون نصب وزنه آزمایشی می توان وزنه های اصلاحی را محاسبه کرد.

ماشین های بالانس اشاره شده در بالا برای بالانس های کارگاهی و بالانس دوصفحه ای استفاده می شوند. البته  با انجام اصلاحی ناچیز در بخش نرم افزاری این ماشین ها میتوان ازآنها برای بالانس روتورهای انعطاف پذیر نیز استفاده کرد.


گردآوری شده در گروه بالانس 

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلااشکال می باشد.

مطالب مرتبط:

بهینه بهینه ساز چینش پره

تماس با ما


 برای تماس با ما میتوانید از قسمت چپ و پایین سایت استفاده نمایید.همچنین میتوانید به این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ایمیل ارسال نمایید.

تذکر: برای تماس با اساتید خود از انجمن و ارسال پیام خصوصی  استفاده نمایید.

در باره ما


شرکت تانیان بهسان در سال 1390 آغاز بکار نمود. شرکت در زمینه های مختلف صنعتی و تحقیقاتی در حال فعالیت می باشد. از جمله زمینه های فعالیت شرکت می توان به تاسیسات مکانیکی، بالانس تجهیزات دوار، واردات و صادرات تجهیزات مهندسی، طراحی و ساخت تجهیزات الکترونیکی و مکانیکی و ... اشاره نمود